Zaproszenie do dyskusji o przyszłości Mediateki w Straszynie

DSC_0456W nawiązaniu do spotkania omawianego w notce: Spotkanie w sprawie Mediateki w Straszynie relacja , przyszły kierownik obiektu – Grażyna Goszczyńska, zaprasza wszystkie zainteresowane osoby – mieszkańców, przedsiębiorców, społeczników – do dalszej dyskusji w zakresie planów i życzeń dot. funkcjonowania Mediateki.

W sytuacji, gdy nie mamy jeszcze ustalonej platformy dla Mediateki, prosimy o komentarze pod niniejszym artykułem bądź na stronie OKSiBP na Fejsbuku.


O ostatecznym terminie otwarcia oraz innych ważnych sprawach dotyczących tego tematu będziemy informować na bieżąco.

Załączamy kolejne zdjęcia:

 
Comments

Bardzo się cieszę, że powstaje takie miejsce w Straszynie. Kiedyś mowa była o Domu Kultury w Straszynie, czy zmieniło się coś w koncepcji? Jak to będzie działało, nie będzie różnych zajęć, wydarzeń?
Mediateka to chyba nazwa części biblioteki, podzbiór cyfrowy, filmy, nagrania? Czy to nazwa własna, czy nazwa funkcji budynku? To mylące nieco. To gdzie będzie nasza biblioteka, nadal w starym budynku?
Ten napis MEDIATEKA na budynku sugeruje, że tam tylko mediateka będzie. Uważam, że powinny być też duże widoczne panele na te pozostałe podmioty – kawiarnię, stowarzyszenia itd.
Ja bym chciał tam się dowiedzieć więcej o naszej okolicy, historii, może jakiś turniej szachowy, brydża, to by było dobre miejsce?

Grazyna Goszczyńska

Wśród zadań, które chcielibyśmy realizować jako zespół pracowników, z pewnością znajdą się zagadnienia dotyczące wiedzy o naszym regionie. Klub brydżowy czy szachowy – do rozważenia, jeśli będą chętni. Dziękuję za pomysły! Co do nazwy, cały budynek został tak nazwany jako jego nazwa własna. Będzie łączył funkcje biblioteki i mediateki,
a także siedziby organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które będą mogły z niej korzystać i współtworzyć program działania – dla siebie i otoczenia.

No własnie i co to będzie dom starców czy faktycznie coś dla młodzieży jak to pisano w gazetach dom kultury ?

A jak myślisz pewnie dom kultury proszę cie w jakim świecie żyjesz powiedzą, że masz w Cieplewie dom kultury tam są wydawane kasa na kulturę hm

Grażyna Goszczyńska

W budynku Mediateki znajdzie się miejsce dla osób dojrzałych, ale i dla młodzieży, zarówno starszej, jak i młodszej. Jakie aktywności, zdaniem autora, zadowoliłyby młodzież? Teraz właśnie jest czas na zgłaszanie pomysłów i propozycji

Andrzej Chmielewski

Faktycznie w gazetach była mowa o centrum kulturalnym, domu kultury. Na wszystko potrzebne są grubsze pieniądze – już samo funkcjonowanie budynku to parę etatów, a jak będą dodatkowe zajęcia, to może kolejne.
Z dotychczasowych deklaracji wynika, że mogą tam być m.in. warsztaty malarskie, ceramika, warsztaty biblioteczne, radiowe, kursy obsługi komputera, klub książki, klub dyskusyjny, klub edukacyjny – ale wszystko zależy od nas, mieszkańców. Stowarzyszenia, które tam będą działały, prawdopodobnie robią swoje hobbystycznie, ale tutaj też trzeba się liczyć z materiałami, może zatrudnieniem fachowca na jakieś wykłady, warsztaty. Dlatego mogą i będą pojawiać się opłaty za jakieś aktywności.

Oczywiście, w budynku w Straszynie nie zmieści się tyle, co w Cieplewie. Nie róbcie piekiełka, piszcie raczej, co by tu było potrzebne, wiadomo, że całe Cieplewo się do dworca nie przeprowadzi. Na jakie zajęcia wysłalibyście tu dzieci? Co dzieci chciałyby robić?
Na co sami byście się wybrali?

Witam jak tak można robicie teraz plan biznes jak już budynek stoi nie rozumie to najpierw się robi środowiskowe ,badania a nie jak już budynek stoi za ogromną kasę i pytacie teraz ludzi co byście chcieli itd.. trochę to dziwne jak widzę na zdjęciach większość ludzi starszych nic do nich nie mam, ale oni tylko myślom jak tu kawę się napić
a nie jak tu młodzież zająć,itd

Grazyna Goszczyńska

Panie Jurku, proszę sięgnąć do mojego artykułu http://dolinaraduni.pl/wp-content/uploads/2014/11/Dolina_Raduni_2014_2.pdf
Konsultacje społeczne odbywały się przed dwoma laty. Obecnie budynek czeka na wyposażenie wnętrz, a my pracujemy nad planem pracy i koncepcją owocnej współpracy z organizacjami pozarządowymi i wszystkimi innymi osobami, które chciałyby aktywnie włączyć się do współdziałania na rzecz lokalnej społeczności czy też stworzyć możliwości rozwijania własnych pasji. Pomimo obecności na ostatnim zebraniu przeważającej ilości osób dorosłych, to ważną grupą docelową są młodzież i dzieci. Bardzo prosimy rodziców młodszych dzieci oraz młodzież do wysuwania swoich propozycji i pisania o swoich oczekiwaniach. Im więcej głosów w tej sprawie, tym łatwiej będzie stworzyć ostateczny program, który zaspakajałby potrzeby mieszkańców w zakresie szeroko rozumianej kultury i interesującego spędzania wolnego czasu. Mogą to być różnorodne zajęcia artystyczne, spotkania z interesującymi ludźmi, warsztaty rękodzielnicze, kluby dyskusyjne, zajęcia związane z funkcjonowaniem radia i studia nagrań itp. Wszystkie Państwa pomysły są bardzo cenne i z pewnością będą brane pod uwagę. Szczególnie zaś liczymy na propozycje aktywnej współpracy. W naszej miejscowości mieszka wiele osób o znakomitym potencjale społecznym, które już zgłaszają się ze swoimi pomysłami. Proszę się nie martwić o picie kawy:), choć mała kawiarenka artystyczna również jest zaplanowana!

Leave a Reply

*