Droga między Juszkowem i Straszynem – przegłosowany protest.

Dnia 2015-02-05, o godz. 20:00, w świetlicy w Straszynie, miało miejsce spotkanie mieszkańców zainteresowanych budową drogi łączącej Straszyn z Juszkowem.
Obecnych było ponad 60 osób i dyskusja przebiegała dynamicznie. Mieszkańcy ulic będących w pobliżu planowanej inwestycji rozważali różne możliwości polepszenia bezpieczeństwa.

Straszyn rozmowy nt drogi do Juszkowa

Wymieniane zostały różne opcje, m.in.:
-oprotestowanie inwestycji w całości
-zezwolenie na inwestycję, pod warunkiem kroków zapewniających bezpieczeńśtwo i ograniczających ruch
-rezygnację z dalszych działań

Zgromadzenie przyjęło większością głosów pierwszą z propozycji: oprotestowanie inwestycji.

Zważywszy na zaawansowanie prac nad drogą, części mieszkańców wydaje się mało prawdopodobnym, by budowa została zaniechana. Jak zauważyło wielu z rozmówców, problem z bezpieczeństwem istnieje już dziś, dlatego zasadnym będzie ogólne działanie w kierunku ograniczania prędkości, edukacji i egzekwowania uchwalonych praw. Przypomnijmy, że omawiana część Straszyna posiada ograniczenie do 30 km/godz i skrzyżowania równorzędne. Niestety, większość mieszkańców okolicy twierdzi zdecydowanie, że tylko niewielki odsetek kierowców przestrzega ograniczeń.

Do dalszych rozmów zgromadzenie wybrało reprezentantów. Kolejne spotkanie mieszkańców z udziałem Wójt gminy, obędzie się prawdopodobnie 9 lutego o godz 20:00 w szkole w Straszynie.
Termin i miejsce zostaną potwierdzone w najbliższych dniach na stronie straszyn.info

 
Comments

bardzo dobrze! 3mam kciuki za tę inicjatywę, ta droga to skandal. To ostatni moment by zmienić trasę – z wyjazdem koło biedronki. Nawiasem mówiąc, jak to jest ze w roku 2010 Pani Wójt planowała wydać nieco mniej niż 10mln zł na tę drogę. Teraz okazuje się że droga będzie kosztowała 5,5 mln. Jak to się stało? Nagle tak potaniała, czy tez magicznie zmieniła trasę???
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/246552,nie-ma-dobrego-polaczenia-juszkowa-ze-straszynem,id,t.html?cookie=1

Rowerzysta

Na antenie Radia Gdańsk pani protestująca rzekła „na razie protestujemy, zastanawiać będziemy się potem”. (Cytat z pamięci). Jako mieszkaniec Straszyna postuluję, aby czyny były poprzedzone myśleniem.

Zacznijmy od tego, że połączenie Straszyna z Juszkowem istniało w tym rejonie wiele lat temu. Dopóki nie rozbudowano obwodnicy do dwóch jezdni od Straszyna w stronę Łodzi był możliwy przez prowizoryczny parking usytuowany na pasie rezerwy terenowej pod drugą jezdnię. Co więcej istniało oznakowane skrzyżowanie gruntowych dróg z DK6 i był możliwy przejazd na Rotmankę. Inną sprawą jest istnienie drogi łaczącej Św Wojciech Rotmankę i Juszkowo. Chętni mogą poszukac na mapach z czasów WMG. Gdy powstała ulica Chabrowa pojawiła się możliwość przejazdu wzdłuż lasu, która wraz z zabudowywaniem kolejnych działek zanikła.

Obecnie sprawa wygląda tak, że ta droga powstanie – są pieniądzę, jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego. Główna obawa protestujących to wzmożony ruch. I slusznie. Przez 25 lat życia na tym osiedlu ruch wzrósł wielokrotnie. Zarówno w związku z rozbudową osiedla jak i rozwojem motoryzacji – zaryzykuję twierdzenie, że w nowej części osiedla przypada ponad jedno auto na gospodarstwo domowe. Podstawowy problem z bezpieczeństwem na osiedlowych drogach lezy jednak gdzie indziej. Otóż jest nim kultura prowadzenia. Czy każdy z protestującyh jest w stanie z ręką na sercu powiedzieć, że nigdy po osiedlu nie jechal szybciej niż 30 km? Smutna konstatacja jest taka, że Polak jak widzi kawałek prostej drogi, to musi wcisnąć gaz. Bo się spieszy, bo co się będzie wlókł, bo ma furę sprowadzoną z rajchu i trzeba wykorzystać niemiecką technologię.
Do czego zmierzam? Skoro droga ma powstać, a w nagla zmiane nawyków polskiego kierowcy wierzyć mi się nie chcę, to może chociaż tę drogę można wybudować tak, aby bardziej niż ewentualnym kierowcom szukającym skrótu z Pruszcza do obwodnicy była przyjazna mieszkańcom osiedla, pieszym i rowerzystom?

Są róznorakie rozwiązania inżynieryjne, których przykłady można znaleźc tutaj: http://strefazamieszkania.org/index.php/czym-jest-uspokajanie-ruchu

Pomyślcie państwo też o takich sprawach jak dowóż dzieci z Juszkowa do szkoły w Straszynie. Być może ta droga umożliwie puszczenie linii autobusowej z Juszkowa do gdańska przez Straszyn co znacznie poprawi oferte komunikacji publicznej na osiedlu. A wybiegając myślami wprzód – jeśli uruchomiony zostanie pociąg na linii 229, to istnienie linii dowozowych będzie konieczne i tutaj tez widze potrzebe istnienia autobusu dowozacego do przystankow w Juszkowie i Straszynie.

Wreszcie mieszkańcy Juszkowa będą mogli normalnie dojechać do obwodnicy a mieszkańcom Straszyna przybędzie super droga do Pruszcza Gdańskiego !!!

…no,szkoda tylko ,że nie każdy potrafi to docenić..:-(ZDY9

Leave a Reply

*