Budżet Obywatelski w Gminie Pruszcz Gdański?

Spotkanie w Mediatece Straszyn - Budżet Obywatelski

Spotkanie w Mediatece w Straszynie, fot. G. Goszczyńska

Spotkanie w Mediatece w sprawie inicjatywy Budżetu Obywatelskiego

W Mediatece w Straszynie, w dniu 2017-06-06, miało miejsce spotkanie przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie gminy Pruszcz Gdański i wójt Gminy Magdaleną Kołodziejczak.

Na zebraniu przedstawiony został pomysł wprowadzenia budżetu obywatelskiego w naszej Gminie. Zebrani mieli wiele pytań dotyczących szczegółowych rozwiązań, które będą ustalane w późniejszym terminie. Obawy związane z budżetami sołeckimi zostały rozwiane, gdyż budżet obywatelski nie ma żadnego wpływu na środki przeznaczane dla sołectw.

Zebrani w większości byli przychylnie nastawieni do koncepcji i podkreślali potrzebę rozpropagowania informacji wśród mieszkańców i zbadania ich opinii.

 

Co to budżet obywatelski?

  • Jest to demokratyczne podejmowanie decyzji o budżecie – mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części środków z budżetu gminy.

Jakie projekty są do wyboru?

  • Mieszkańcy samodzielnie zbierają pomysły na projekty w ramach regulaminu.

Kto decyduje, które projekty są finansowane?

  • Realizowane są projekty, które wygrały w głosowaniu.

Czy największe miejscowości nie zagarną całości funduszy?

  • Środki są podzielone na obszary, więc każda miejscowość ma szanse.

Ile pieniędzy będzie na projekty?

  • O wielkości środków decyduje komisja, a ostatecznie – Rada Gminy. Co rok kwota może być zmieniana – przeważnie jest podwyższana, gdyż mechanizm działa coraz sprawniej. Na start może to być przykładowo kwota 500 tys., podzielona na wszystkie obszary.

Jeśli macie pytania lub uwagi odnośnie pomysłu wprowadzenia Budżetu Obywatelskiego w gminie Pruszcz Gdański, jeśli chcecie uczestniczyć w procesie powoływania Budżetu Obywatelskiego do życia – zapraszamy do kontaktu: biuro@dolinaraduni.pl

 
Comments

No comments yet.

Leave a Reply

*